Gulliverovy cesty nejsou pohádka o obru mezi trpaslíky, říká Jan Šulc

17. únor 2024

Ze své knihovny vybírá knižní editor Jan Šulc. Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Připravila Blanka Stárková. Repríza z roku 2019.

Gulliverovy cesty od Jonathana Swifta bývají chápány jako knížka napůl pohádková nebo jako klasika, která nikoho moc nevzruší. Četl jsem je na studiích anglistiky a uvědomil si – což ví každý anglista – že je to zdrcující, šílená kritika lidské společnosti jako takové, mezilidských vztahů, politiky, veřejného života i osobních vztahů,“ vybavuje si svůj čtenářský zážitek Jan Šulc. „Říkal jsem si: K tomu už není co dodat, Swift všechno řekl. Když dnes vidíme politiku, kulturu, to, čím společnost žije – stačí si přečíst Gulliverovy cesty a všechno to tam máme. Swift byl krutý ironik, a to je něco, co v české literatuře chybí. Česká literatura je taková hodná, laskavá, poetická, ale chybí v ní tenhle zdrcující satirický pohled.“   

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.