Ingeborg Bachmannová: Dobrý bůh z Manhattanu

20. listopad 2017
03494919.jpeg

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.


Za lásku platit životem. Viktor Preiss jako Dobrý bůh v nejlepší hře moderní rakouské básnířky. On-line k poslechu do pátku 24. listopadu 2017.

03494918.jpeg

S dílem Ingeborg Bachmannové se český čtenář začal seznamovat až v 60. letech 20. století, ačkoli měla za sebou dvě básnické sbírky a rozhlasové hry. V roce 1969 vyšel v revue Světová literatura překlad rozhlasové hry Dobrý Bůh z Manhattanu z roku 1958 (Der gute Gott von Manhattan), který pořídila Jana Pecharová.

Bachmannová ve své rozhlasové hře, zřetelně v reáliích inspirované pobytem v New Yorku, vede fiktivní soudní proces s bytostí, jejíž název je víc než ironický: Dobrý Bůh z Manhattanu. Bytost, která stojí před Soudcem, je fenomén zla a odcizení. V příběhu hry zabije mladou studentku Jennifer za pomoci dvou podřízených newyorských veverek. Činí tak pokaždé, když se mezi dvěma lidmi zrodí láska. Ta se mezi Jennifer a Janem nerodí lehce, průběh jejich vztahu tvoří děj rozhlasové hry.

Viktor Preiss a František Němec při natáčení

Bachmannová ve svém díle básnicky rozvíjela filozofii Ludwiga Wittgensteina, zkoumala schopnost jazyka vyslovit myšlenku a cit. Dobrý Bůh z Mannhattanu vyhledává a důsledně zabíjí každou lásku, která se jeví jako opravdová. Verdikt Soudce ovšem je vzdálen spravedlnosti.

V novém překladu Michaely Jacobsenové a v režii Hany Kofránkové uslyšíme jako Dobrého Boha Viktora Preisse, v rolích milenců Terezu Dočkalovou a Jana Dolanského. Autorem hudby k rozhlasové inscenaci je Zdeněk Zdeněk.

Osoby a obsazení: Dobrý bůh (Viktor Preiss), Soudce (František Němec), Jan (Jan Dolanský), Jennifer (Tereza Dočkalová), Veverka Bill (Jiří Lábus), Veverka Frankie (Jan Jiráň), Soudní sluha (Hanuš Bor), Cikánka (Valérie Zawadská), Žebrák (Zdeněk Dolanský), Vrátný (Miroslav Hanuš), Kamelot (Viktor Dvořák), Policista (Jiří Knot), Barman (Dalimil Klapka) a Žena v hotelu (Zdeňka Sajfertová)

Překlad: Michaela Jacobsenová
Dramaturgie: Alena Zemančíková
Hudba: Zdeněk Zdeněk
Režie: Hana Kofránková

Natočeno v roce 2017.

Spustit audio
autoři: Alena Zemančíková, Tvůrčí skupina Drama a literatura