V literatuře jsem vždy viděl nástroj kolektivní paměti, říká Jiří Pelán

20. leden 2024

Ze své knihovny vybírá překladatel a vysokoškolský pedagog Jiří Pelán. Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Připravila Blanka Stárková. Repríza z roku 2018.

„Spisovatelů, kteří mě zaujali ostrostí svého pohledu, hloubkou intuice, s níž domýšlejí lidské osudy, popřípadě lyrickou empatií se světem, jsou desítky, spíše stovky,“ říká Jiří Pelán. „Profesí jsem především romanista, jako čtenář mám však podstatně širší rejstřík. V literatuře jsem vždy viděl nástroj kolektivní paměti. Jediný, který máme. Paměti, která zaznamenává nejen někdejší výroky a činy, ale je také citovou historií lidstva. Z tohoto důvodu mě vždy zajímaly ty nejstarší texty: Gilgameš, Starý zákon, Homér, řečtí tragikové, Petronius. Je úžasné, když z takové dálky a hloubky slyšíme hlasy, jimž dobře rozumíme, a doléhají k nám stejné emoce, jaké zakoušíme i dnes.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.